Çocuklar İçin Almanca

30.03.2022
1.804

ÇOCUKLAR İÇİN ALMANCA

Çocuklar İçin Almanca Eğitimi Nasıl Olmalıdır.

Değerli Anneler ve Babalar Çocukların Almanca öğrenmesi birçok anne ve baba’nın muhakkak düşündüğü bir konudur. Çoğu zaman kafanızı oldukça meşgul eden bu düşünce bazen sizi yorar. Benim çocuğum acaba Almanca öğrenecekmi? Çocuklar nasıl Almanca öğrenir ? Çocuğum kendisini nasıl geliştirecek veya çocuğuma Almanca öğrenirken nasıl yardımcı olmalıyım..

Bu türden düşünceler birçok ebeveynin psikolojisini yoran, stres yaşaran durumlar doğurabilir. Ailelerin aklını meşgul eden bu konuda bir çok gelişim uzmanı da farklı yöntemler tavsiye ediyor. Önemli olan sizin çocuğunuzu tanımanız ve hangi yolda ilerlemenizdir.

Çocuklar İçin Almanca

 Çocuklar bir kaç dil öğrenebilir.

Sevgili Anne ve Baba’lar çocuklar yetişirken günlük hayatta iki farklı dil kullanılan ortamlarda bulunuyorsa bu sizin ve çocuğunuz için harika bir şans. Evde ana dili Kindergarten’da  Almanca olarak eğitim hayatı başladıysa, kesinlikle belirli bir zaman sonra iki dili ‘de ana dili gibi konuşacaktır.

Bilim insanlarının araştırmaları ve eğitimcilerin gözlemleri ile belirlenen raporlara göre, çocuklarınız iki dil aynı anda öğrenebilirler hatta teşvik edildikleri zaman üç dili bile öğrenebilirler. Örneğin; Bir evde Anne ingilizce , Baba Türkçe konuşuyor ve Kindergarten’da Almanca konuşuluyor olsa bile çocuğunuz bu üç dili bile öğrenebilir. Bu biraz zaman alacaktır. Ebeveynlerin çocuk gelişiminde dil öğrenmesi için dikkat etmesi gereken bazı önemli durumlar vardır. Aile içerisinde konuşulan dil ana dil olmalıdır. Çocukların ilk önce ana dilini öğrenmeleri gerekiyor. Diğer dilleri örneğin Almancayı Kindergarten’da öğrenmeleri daha sağlıklı olacaktır. Almancası ana dil seviyesinde olmayan aileler Çocuklarına Almanca öğrenme esnasında, Biraz Almanca kelimeler öğretmek veya Almanca cümle kurarak ona yardım etmeyi düşünerek bilmeden ve istemeden biraz bozuk dil bilgisi aşılayarak öğrenimini zorlaştırır veya geciktirir…

Kindergarten çocuğunuz için önemli bir avantaj’dır.

Kindergarten çocuklar için Almanca eğitim hayatında önemli bir rol oynar. Eğitimlerinin sonraki dönemlerinde başarılı bir süreç geçirmesi için gereken altyapıyı anaokulunda alırlar.

Bu sebeple çocuklar üç yaş itibarı ile devamlı olarak anaokuluna giderse, bu onun için bir avantajdır. Özellikle bu şekilde çocuklar okul hayatına adım atana kadar Alman dilini öğrenebilmek için yeterli zamana sahip olacaklar. Ana okulunda farklı temalar ile çocuklara önemli aktiviteler yaptırılır. Öğretmenleri onlara resim yapmayı, yapılmış resimleri boyamayı, makas kağıt kullanmayı, el becerikerini geliştirmeyi, şarkı söylemeyi ve benzer etkinlikleri öğretirler. Ayrıca yeme içme ve tuvalet ihtiyaçlarını gidermede hem öğretici hemde yardımcı olurlar.

Anaokuluna yeni başlayan çocuklar daha önce aileden Almanca öğrenmemişse bulundukları ortamda kendi dilini konuşan çocuklarla arkadaşlık kurmaya çalışacaktır. Bu durum gayet normaldir, bu dönemlerde çocuğunuza Türkçe konuşanlarla arkadaşlık kurma, Alman dili ‘ni konuşan çocuklarla arkadaşlık kur, gibisinden baskı veya yönlendirme yapmanıza gerek yok. Belirli süre sonra diğer çocuklarla’da iyi ilişkiler geliştirip arkadaşlıklar kuracaktır.

Çocuğunuzla kendi dilinizi konuşun.

Çevrenizkedi insanlar sizlere bazı nasihatlerde bulunabilir. Çocuğunuzla evde biraz Almanca konuşun, Almancayı biraz öğrensin, Anaokulunda çocuklarla sohbet etmesi için biraz alıştırma yapın, yabancılık çekmesin gibi yanlış nasihatler çocuk için fayda sağlamaz ve doğru değildir. Öğrenilmesi gereken ilk dil evde konuşulan sizin dilinizdir. Lisan öğrenmek her zaman sağlam temellere dayanır. Okuma yazma bilmeyen çocuklar bu temeli kendi ana dili olarak alır ve konuşma kurallarını ifade yeteneklerini ana dile paralel olarak geliştirirler ve bu biraz zaman alır, hemen kendinize dert edinip bir anda öğrenmesini beklemeyin. Çocuğunuza sabır ve zaman tanıyın. Kısaca ikinci bir dil kavramak için sizden öğreneceği konuşma dili ve kalıpları ona yardımcı olacaktır.

Sevgili ebeveynler ; Çocuklarınız hayatın belirli zamanlarında tek bir dile odaklanıp sadece o dilde konuşmak isteyebilirler. Bu durumda öğrenmesi gereken anadili konuşmayabilirler veya az konuşabilirler, fakat anlarlar ve yine Almanca cevap verebilirler, lütfen ikinci dil yani ana dilinizi bu dönemlerde konuşmaktan vazgeçmeyin. Çocuklar sizin konuşmalarınızı idrak ederler anlarlar ve hafızlarına kayıt ederler. Bazı ortamlarda mecbur kaldıkça bu dili harika kullanabilirler.

Ebeveynler Aile ortamında dil eğitimi için neler yapabilir?

Aileler çocukları ana dilini öğrenirken yardım etmelidir. Nasılki Almancayı öğrenirken eğitimcilerden birşeyler bekliyorsanız sizde kendi dilinizi öğretirken sorumluluk sahibisiniz. Aile içinde için bazı etkinlikler düzenlenebilir.

Konuşabilme ve ifade etme mutluluğu.

Çocuklara dil öğretmek için bir ders propramı oluşturulamaz. Çocuklarınızı karşınıza alıp, gel bakalım biraz egzersiz yapalım diyemezsiniz. Bu tür davranışlar doğru olarak tanımlanamaz. Gün içerisinde sıkça iletişim kurun. Onlarla sohbet edin Hatta temizlik yaparken, yemek yaparken, günlük işlerinizi yaparken çocuklara herşeyi anlatın. Meyve ve sebzeleri, gıdaları teker teker tanıtın sohbet etmeyi kesmeyin. Zamanla sizden duyarak, cevap vererek soru sorarak gelişirler. Bazı olayları basitçe onlara da anlatın, Aile büyüklerinden söz edin, Dede, nine ve kardeşlerini anlatın. Basit ve anlaşılabilir cümleler kurun. Size birşeyler anlatmak istediğinde onu dikkatlice dinleyin. Kendisini zamanla daha iyi ifade edecek, okulda yaşadıklarını ve yaptıklarını sizlere zamanla anlatacaktır. Sizlere birşeyler anlattığında sevindiğinizi ona hissettirin böylece kendine güveninin artmasına yardımcı olun. Size birşeyler sorduğunda sıkılmadan tane tane konularak cevap verin. Defalarca sorsa yine defalarca cevap verin. Size soru sorma hevesini, sohbet etme hevesini kırmayın.

Ara sıra konuşurken birşeyler anlatırken cümlelerin yapısını değişirler ama anlatmak istediklerini de idrak etmenizi sağlarlar. Onlar konuşurlarken yanlışlarını düzeltmeyin, hatalı, şu doğrusu bu gibi konuşmalarını bölmeyin, konuşma heveslerini ve sizinle iletişim kurma gayretlerini boşa çıkarmış olursunuz. Mesela ayran içermisin diye sorduğunuzda ; Hayır ben yoğurt suyu içmiyorum diyebilirler, bunu bu şekilde izah etmelerinde sakınca yoktur. Yüksekten korkmak kelimesinden yüksek yerine “yüskek” diye ifade edebilirler. Bunu düzeltmeye çalışmayın. Çocukluğunun verdiği dilin henüz herşeyi ifade edemediği düşüncesi ile bu anladı doyarak güzelce yaşayın. Aktiviteler ile gelişime yardımcı olabilirsiniz. Bunlar, şarkı söylemek, resimli kitaplara bakıp resimleri yorumlamak, masal anlatmak veya yarı ne yapalım gibi sohbetler kurmak hobileri üzerinde konuşmak gibi.

  Resimli kitaplar üzerinde aktivite.

Eğer ebeveynler çocukları ile sık sık, hatta her gün resimli kitaplara bakarsa bu, çocukların dil gelişimleri için çok yararlıdır. Bir çok araştırma ve inceleme ile de kanıtlandığı gibi,eğer çocuğunuzla anadilinizdeki resimli bir kitaba bakarsanız,çocuk; bu süreçte, daha sonraları okul döneminde gerekli ve başka dilleri öğrenmede ona yardımcı olacak bir çok şey öğrenebilmektedir. Bazen de, zaman bulabilirlerse, bu okumaları, bir abla, ağabey, hala, teyze,büyükanne ya da büyükbaba yapabilir.

Resimli kitaplara bakma ve sesli okumalarda şu noktalar önemlidir.Bu durum hem çocuğa hem de yetişkinlere zevk vermelidir. (Şayet yetişkinler her şeyi fazlaca soruşturmaya kalkarlarsa çocuğun neşesi kaçabilir.) Çocuğun resimler ve hikayeler üzerine aklına gelebilecek her şeyi söylemesine ,anlatmasına olanak tanımalıdır.

Şayet evinizde anadilinizde resimli kitaplar yoksa ,hatta başkalarından ödünç alma olanağı bulamazsanız, yine de çocuğunuzla bazı kitaplara anadilinizde bakmanız mümkün.Kitaplıklardan ya da eğitmenlerle konuşarak, anaokulundan ödünç olarak, yalnız resimli veya resimli ama Almanca kısa metinli kitaplar temin edebilir,evinizde çocuğunuzla bu kitaplara bakarak anadilinizde resimler üzerine konuşur ,isterseniz çocuğunuzla birlikte bu resimler üzerine bir hikaye bile oluşturabilirsiniz.

Ya da çocuğunuz bir keresinde anaokulundan beraberinde getirdiği bir kitabı size resimleri ve hikayesi ile Almanca olarak anlatabilir.

Ayrıca ,artık kitaplıklarda iki dilli birçok çocuk kitabı bulmak da mümkün.

Eğer Almancanız iyi ise ,çocuğunuza yaptığınız kitap okumalarında, bir keresinde anadilinizi bir başka seferde ise Almancayı kullanabilirsiniz.

Bazı dönemlerde çocukların, resimlerine bakmaktan ve hikayesini dinlemekten hiç bıkmadıkları, çok sevdikleri resimli bir kitap olabilir. Bu normaldir ve onlardaki dille ilgili duyumların gelişmesine yardımcı olacağından yararlı bir şeydir.

Masal anlatmak

Çocuklar masalları çok severler..

Eğer çocuklar anne,baba,amca ya da dayı,hala,teyze ve büyükbabanın onlara okuduğu ve ya anlattığı bir hikayeyi sıkça duyarlarsa dilleri gelişir. Böylece bir hikayeyi anlamayı ve anlatmayı öğrenirler.

Anlatılarınız günlük yaşamdan hikayeler,masallar,çocukluk döneminizden anılar olabilir,kısacası sizin ve çocuğunuzun hoşlandığı her şeyi anlatabilirsiniz.Pekiyi,her gece uykudan önce anlatılacak bir masala ne ne dersiniz ?

Bir çok çocuğun sevdiği şarkılar, parmak oyunları ve kafiyeli sözcükler de çocukların konuşma yeteneklerinin gelişimi için çok önemlidir. .

Çocukluk yıllarınızdan hatırınızda kalan şiirler ya da tekerlemeler yok mu?

Sadece televizyon ile olmaz.

Çocuklarınız televizyon izlerlerken söylenenlere değil, öncelikle gördüklerine konsantre olurlar. Ve genelde hiç konuşmadan izlerler. Bu sebeple televizyon dil gelişimi konusunda hiç de teşvik edici değildir. Çocuklar örneğin, kasetten ya da CD’den bir masal ve ya ana- babalarından bir masal dinlerken daha çok şey öğrenirler. Şayet çocuğunuz televizyon seyrediyorsa,hiç değilse onunla yayında izlediği şeyler üzerine muhabbet edin.

Çocuklar kendilerine idol belirler.

Sevgili ebeveynler, Sizler çocuklarınızın örnek alacağı ilk kişilersiniz. Anne babaları iyi Almanca bilmeyen çocuklara onların Almancalarını geliştirmek için nasıl çaba sarf ettiklerini görmek çok yardımcı olur.

Mesela, bir kelimenin Almancasının çocuğa sorulması ve ya ailenin anaokulunda açılan bir dil kursuna gitmesi çocuk için önemli şeylerdir.Böylece kendine olan güven gelişimi ile Almanca öğrenmeye merak sarar. Çocuklar, anne babalarının kendi anadillerine ne kadar değer verdiklerini,onu ne kadar koruyup, geliştirdiklerini ve iki dilliliği önemli bulup,bulmadıklarını da fark ederler.

Dil en büyük zenginliktir.

Şayet çocuğunuz iki dili de iyi konuşur ve gelecekte kendini iyi ifade edebilirse , özel ve mesleki yaşamında ona sürekli yardımı dokunacak bir hazineye sahip demektir. Çocuktan bu zenginliği hiç kimse geri alamaz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.