Almanca Selamlaşma Merhaba

20.05.2021
3.029

Almanca Selamlaşma Almanca’da  Merhaba Hallo Servus gibi en çok kullanılan kalıplar.

Dünya’nın neresinde olursanız olun, selamlaşma her dilde hemen hemen aynı ifadeleri farklı dillerde kullanarak, yapılan bir iletişim biçimidir. Türkçede merhaba, kelimesi diğer dillerde de aynı anlamı ifade eder. Farklı kültürlerin kendi arasında yaptığı selamlaşmalar hakkında biraz bilgi edinelim.

 • Almanca Selamlaşma Nasıl Yapılır
 • Hallo : Merhaba
 • Grüß Gott : Tanrının selamı
 • Grüß Dich : Seni Selamlıyorum
 • Servus : Merhaba
 • Tschüss : Hoşçakal
 • Guten Morgen : Günaydın
 • Guten Tag : İyi Günler
 • Gute Nacht : İyi geceler.
 • Bis Morgen: Yarın görüşürüz
 • Bis bald : Sonra görüşürüz
 • Auf Wiedersehen : Tekrar görüşmek üzere

Almanca Selamlaşma nasıl yapılır

Almanya, İsviçre, Avsusturya ve Liechtenstein gibi ana dili genel olarak Almanca kabul edilen ülkelerde nasıl selamlaşma yapılır ?

Avusturya’da selamlaşmak için insanlar en çok Hallo kelimesini “merhaba” kullanır. Herhangi bir işyerinde birlikte çalışan, sık sık görüşen veya karşılaşan samimiyet derecesi biraz ileri seviyede olanlar “Servus” diye selamlaşırlar. Aynı binada oturan ama fazla samimi olmasa da sıksık karşılaşan kişiler karşılaştıklarına genelde Grüß Gott veya Hallo diye Selamlaşırlar. Bir yere çalışmaya gittiğinizde karşılaştığınız, kişi veya müşteriye samimi bir hava vermek için genelde Grüß dich veya Grüß Gott gibi kelimelerde kullanırlar. Kısaca Avusturya selamlaşma konusunda farklı selamlaşma kelimeleri kullanabilirsiniz. Günün her saatinde genelde aynı selamlaşma kalıpları kullanılır. Avusturya’da selamlaşma anında El uzatılınca karşı tarafında el uzatması gerekli görülür ama genelde el sıkışmaları çok yapılmaz.

İsviçre’de selamlaşmak

İsviçre’de Selamlaşma Avusturya’ya göre biraz daha önemlidir. Karşılaştığınız kişi ile selamlaşma anında en çok “Grüezi” kelimesi kullanılır. Daha sonra “Ciao” kelşmesini çok duyarsınız. Sürekli karşılaşmalarda isviçrede Samimi olan

Genç arkadaş kesimi em çok hoi, hi gibi kelimeler kullanır. İsviçre’de selamlaşırken sıcak kanlı olmak ön plandadır. Muhakkak karşınızdaki kişiye el uzatmalısınız. Aksi taktirde diğer kişi uzatınca bay veya bayan farketmeksizin tokalaşmalı ve bu esnada göz göze gelmelisiniz. Bu tarz yaklaşım, isviçre insanının sıcak kanlı olduğu kadar karşısındakine değer verdiği ve saygı duyduğunu ifade etmek için kullanılır. İsviçre’de yine günün her saatinde aynı kalıplar kullanılır.

Almanya’da selamlaşmak.

Almanya’da selamlaşırken Hallo, Grüß Dich, Grüß Gott, Guten Tag, Servus gibi kelimeler kullanılır, Kullanılan selamlaşma kalıbı Almanya’da bölgeden bölgeye değişiklik gösterebilir. Bazı ülkelerde  Servus herzaman kullanılmazken Almanya’da bazı bölgelerde çok sık kullanılır.

Bu ülkelere yaşayan kişiler şehir hayatında selamlaşmayı tıpkı Türkiye’deki gibi sadece bildik tanıdık kişilere veya muhatap olunacak zamanlarda yaparlar.Şehir hayatı dışında Nüfusun az olduğu yerlerde cadde ve sokaklarda yine karşısındaki kişiyi tanımasa’da selamlaşırlar.

YAZAR BİLGİSİ