Almanya Üniversiteleri

06.01.2022
1.426

Almanya Üniversiteleri ve Bölümleri

Genç neslin ülkemizde bulunan üniversitelere olan ilgisi kadar yurt dışında yer alan üniversitelere de ilgisi bulunmaktadır. Özellikle de Almanya Üniversiteleri ve Almanya üniversite Bölümleri hakkında merak ettiğiniz tüm detayları sitemizde bularak bu konuda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Almanya’da eğitim almak isteyen vatandaşlarımızı yurt dışı programlarında bekleyen 2 Bine yakın bölüm bulunmaktadır. Özellikle de eğitim dili Almanca ve İngilizce olan bu programlar arasında en çok tercih edilen bölümleri ve eğitim ve öğretim görülmesi muhtemel bölümleri siz değerli okurlarımıza buradan açıklamak istiyoruz.

Almanya’da en çok rağbet gören Bölümler

Dünyanın sayılı üniversitelerinin yer aldığı Almanya’da en çok rağbet gören bölümler arasında mühendislik fakülteleri yer almaktadır. Özellikle de teknik olarak çok kalifiye eleman yetiştiren ülkelerin başında gelen Almanya’da alınacak eğitim ve öğretimin ülkemizde birçok alanda geçerli olduğunu da belirtelim.

Yenilenebilir Teknoloji Mühendisliği
Malzeme Mühendisliği
Elektrik ve Elektronik Bölümü
Bilgisayar Mühendisliği
Tıp
Hukuk
Otomotiv Mühendisliği
Uçak Mühendisliği

Bu belirttiğimiz bölümlerin Almanya’da en çok tercih edilen bölümler olduğunu ve bu eğitimleri almak için çok iyi Almanca dil bilgisine sahip olmanız gerekmektedir.

Lisans programları bakımından ülkemizde hemen hemen aynı bölümlerin yer aldığını ancak Almanya’da bulunan birçok uzmanlık alanı yani master alanının ise ülkemizden çok sayıda önde olduğunu belirtelim.  Son zamanlarda özellikle de elektrikli araçlara olan talebin giderek artış göstermesi ve dünya üzerinde otomotiv sektörünün artık bu alana yönelim göstermesinden sonra Almanya’da öğrenim alacak olanlara bu alanlara şiddetle önerilmektedir.

Dünya’nın en önemli otomotiv devleri arasında yer alan Almanya’nın halen en bilindik araba markalarının sahibi olması, elektrikli araçlar konusunda çok erken adım atmasını sağladı. Bu yüzden de sizlerde artık eğitim ve öğrenim almak istediğiniz zaman bu belirttiğimiz bölümlere ağırlık vererek bu alanda kalifiye birer eleman olarak yetişme şansını yakalamış olabilirsiniz.

Almanya’da Uygulamalı Üniversiteler

Genellikle teorik olarak değil de eğitimlerine pratik olarak yön vermeyi seven Alman üniversiteleri arasında;

Fachhochschulen
Hochschulen Für
Angewandte Wissenschaften
Technische Universität, TU
Pädagogische Hochschule, PH

Bu üniversiteler ilk sıralarda yer almaktadır. Özellikle de Almanya üzerinden eğitim ve öğretim alanında faaliyet gösteren üniversitelerin %95’inin devlet üniversitesi olduğunu sadece %5’lik kısmın özel üniversiteler olduğunu belirtelim. Bu özeler arasında kilise tarafından finanse edilen üniversitelerde yer almaktadır.

Almanya’da en çok tercih edilen Üniversite Bölümleri

Bölüm olarak en çok tercih edilen otomotiv mühendisliği ve uçak mühendisliği ilk sırada gelmektedir. Özellikle de otomotiv sektörünün de dünyanın en başarılı ülkeleri arasında yer alan Almanya’nın neden bu kadar başarılı olduğunu anlamamak elde değil. Teorik olarak değil de genellikle bu alanda eğitim ve öğrenim alacak kişilerin pratik olarak eğitim almaları üzerine kurulu eğitim sistemleri bu alanda başarılı olmalarının en büyük kaynağı olarak dikkat çekmektedir.

Son zamanlarda özellikle de otomotiv sistem mühendisliği, otomotiv yazılım mühendisliği ve mekatronik mühendisliği gibi alanlara olan ilginin arttığını ve bu alanlarda eğitim alanların eğitim ve öğretimden hemen sonra iş imkânı bulmaları kolaylaşmaktadır.

Yetiştirilen öğrencilerin okulun son yılında aldıkları staj eğitimi üzerinde çok fazla emek harcayan Alman hükümeti bu politikası ile de başarılı mühendisleri yetiştirme konusunda uzman olarak dikkat çekmektedir.

Uçak mühendisliği alanına yatkın kişilerin tercih edilmesi ve burada eğitim ve öğretim alanların ise dolgun maaşlar ile işe başlaması eğitime olan talebin de artmasını beraberinde getirmektedir. Almanya Üniversiteleri ve Bölümleri hakkında daha fazla bilgi almak istediğiniz zaman bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

 

YAZAR BİLGİSİ